
Homesharing
Sdílená komunitní péče
Chceme rodičům dětí a mladých lidí s intelektovým znevýhodněním zajistit možnost sdílet péči a získat čas na odpočinek. Usilujeme o to, aby se homesharing stal pevnou součástí systému péče, byl dostupný více rodinám a nabízel udržitelnou podporu v přirozeném prostředí.

Jaký řešíme problém?
Rodiče svým dětem se zdravotním znevýhodněním zajišťují nepřetržitou a náročnou péči, kterou je těžké skloubit nejen se zaměstnáním, ale také s péčí o další členy rodiny i sebe sama. Kapacity odlehčovacích služeb pro tyto rodiny jsou v Česku dlouhodobě nedostatečné a v mnoha regionech zcela nedostupné. Potřeby rodičů, jako je odpočinek, nebo fungování mimo povinnosti spjaté s péčí, zůstávají nenaplněny.*
Homesharing zatím nemá podporu v systému poskytování péče lidem se zdravotním znevýhodněním, ani v legislativě, a není dostatečně a systémově financován. Komunitní sdílená péče dosud není široce známá, což výrazně omezuje možnosti rozšiřování jejích kapacit – především náboru nových hostitelských rodin, které jsou pro homesharing klíčové.
Naše
strategie
Podpoře rozvoje a zavádění homesharingu se věnujeme již od roku 2018. Dnes se komunitní sdílené péči aktivně věnuje 8 organizací po celém Česku, existuje funkční metodika a bezmála sto dětí s intelektovým znevýhodněním pravidelně tráví čas u hostitelů. O zavádění a dopadu homesharingu v letech 2022–2023 si můžete přečíst v evaluační zprávě.
Dosavadní spolupráce s partnerskými organizacemi vedla k založení střešní organizace, která homesharing metodicky zastřešuje, dbá na kvalitu a principy sdílené péče a spojuje organizace, které jej poskytují.
Podporou Společnosti pro homesharing chceme dále přispívat k rozvoji a poskytování homesharingu, k tomu, aby by lépe ukotven v systému podpory a aby se dostal do širšího povědomí. Naším cílem je, aby více rodin dětí se zdravotním znevýhodněním mělo přístup ke komunitní sdílené péči, která se odehrává v přirozeném prostředí a je dlouhodobě udržitelná.
Program účastníkům nabízí
Rozvoj a poskytování homesharingu
Podporujeme rozšířování homesharingu do dalších regionů, přispíváme na provoz střešní organizace a posilujeme komunitu organizací, které jej v ČR poskytují.
Advokační aktivity
Podílíme se na financování iniciativ usilujících o začlenění homesharingu jako stabilní a udržitelné součásti péče o děti a dospělé s intelektovým znevýhodněním.
PR a osvěta
Financujeme osvětové a PR aktivity, jež zvyšují povědomí o homesharingu, budují důvěru v jeho přínosy a usnadňují oslovování nových hostitelských rodin.
„Jsem ráda, že naše podpora a několikaletá usilovná práce všech organizací věnujících se komunitní sdílené péči vedla k tomu, že ji dnes využívá už téměř sto rodin po celém Česku. Chceme i dále přispívat k rozvoji homesharingu, a nabízet tak potřebnou podporu pro rodiny s dětmi s intelektovým znevýhodněním.“
Jarmila Baudišová, předsedkyně správní rady nadačního fondu Abakus.